Czy kupny pasztet jest zdrowy?

Czy kupny pasztet jest zdrowy?

Jemy go zarówno na śniadanie, jak i na kolacje. Sklepowe półki uginają się pod jego ciężarem. Pasztet pieprzem, z pieczarkami, pomidorowy czy z wątróbką- oferta w supermarketach jest ogromna. Jednak zanim posmarujemy nim kanapkę i zaczniemy, jeść zastanówmy się, czy kupny pasztet jest zdrowy?

Co zawiera pasztet?

Niestety, pasztety tak masowo kupowane w sklepach i na mięsnych stoiskach nie są zdrowe- wręcz przeciwnie. Ze świecą szukać wyrobu, który w swoim składzie będzie zawierał dobre jakości mięso, brak ulepszaczy, konserwantów i barwników. Najczęściej na pierwszym miejscu w liście składników widnieje MOM- mięso oddzielone mechanicznie. Co to takiego? Nic innego jak grzbiety, szyje i skrzydła drobiowe. Masę mięsno- kostną pozostałą z resztek zwierząt, miele się w specjalnych sitach, następnie powstaje papka, która zostaje sprasowywana w jednolitą pulpę. W końcowej fazie półprodukt zostaje wykorzystany do produkcji wyrobów mięsnych, w tym pasztetów. MOM jest tani, dlatego znajduje się w produktach gorszej jakości takich jak pasztet za przysłowiowe 2 złote. W składzie pasztetu to znajdziemy również konserwanty, utwardzacze i wszelkiego typu polepszacze smaku, żeby gotowy wyrób spożywczy smakował nawet najbardziej wybrednym klientom.

Czy można kupić ekologiczny pasztet?

Jeśli nie chcemy robić z naszego organizmu śmietnika i wrzucać do niego produkty żywnościowe najgorszej jakości, a lubimy jeść przetwory mięsne takie jak pasztet, warto zastanowić się nad wyborem produktów ekologicznych. Zawierają one mięso, które zostało karmione naturalnymi ziarnami. Pasztet bio w swoim składzie nie zawiera mięsa oddzielonego mechanicznie, lecz figuruje przede wszystkim czyste mięso, warzywa, takie jak seler czy gorczyca, naturalne przyprawy, a wszystko poświadczone certyfikatem ekologicznym.

Pasztety ekologiczne, wyróżniają się delikatną konsystencją i smakiem. Mięsne przetwory podobnie jak te sklepowe, zakupić można wekowane w słoikach, dzięki czemu przez dłuższy czas mogą leżeć w naszej spiżarni. Ponadto osoby, które zrezygnowały z jedzenia mięsa, mogą zastąpić pasztety mięsne przetworami wegetariańskimi, które w swoim składzie zawierają np. grzyby (pasztet z borowików), hummus, czy soczewicę.

Naturalne i zdrowe pasztety kupić możemy zarówno w internecie, jak i na ekologicznych bazarkach, na które natknąć możemy się w większych miastach. Jeśli mamy możliwość, poszukajmy rolników specjalizujących się w domowych przetworach mięsnych własnej produkcji. Choć cena gotowego wyrobu będzie wyższa niż sklepowa, mamy pewność, że jest on przede wszystkim zdrowy i zrobiony z najwyższej jakości składników.

Food obraz autorstwa foodiesfeed - www.freepik.com